Csapdába csalt minket a kőolaj

Ha mind elégetjük, megsülünk, ha megújuló energiatermelők (napelemek, szélkerekek, vízerőművek, etanol stb.) előállítására használjuk, akkor még hamarabb elfogy. Nagy bajban vagyunk. Kérdés, hogy tehetünk-e még valamit.

Véget ért az olcsó olaj korszaka. Nincs korlátlan növekedés. Szén, urán, kőolaj, földgáz van még, ám a növekvő népesség és fogyasztás igényeihez már nem elég. Egyre több energia kell a növekedéshez, ami egyre több melegítő kibocsátással jár.

A technika fejlődésében még bízhatunk, és a szokásos „majd csak kitalálnak valamit" ugyan segíthet mindezt a szőnyeg alá söpörni, de a tények makacs dolgok. Tény, hogy világ energiafogyasztásának 82%-a még mindig fosszilis energia, ennek 24%-a olaj.

A kitermelhető mennyiség csúcsához közeledünk. Alig 150 év alatt jutottunk a csúcsra. A csúcsról lefele pedig mindig gyorsabban jutunk le annál, mint ahogy felkapaszkodtunk.

Hallottak már az EROI-ról?

Mértékegység, arányszám. Megmutatja, hogy mennyi energiára van szükségünk ahhoz, hogy energiához jussunk. Ahhoz például, hogy kinyerjünk 1 hordó könnyen és sokféleképpen hasznosítható kőolajat, előbb fel kell tárni a lelőhelyet, kiépíteni a fúrótornyot, a nyersolajat a finomítóba szállítani, amit addigra fel kell építeni, acélszerkezetekkel, gépsorokkal felszerelni, aztán jöhet a finomítás, majd a termékké alakítás (benzinné, műanyaggá, műtrágyává, vegyszerré, arckrémmé stb.), a szállítás, tartálykocsik, utak, épületek... a sor hosszan folytatható. (EROEI = energy return on energy invested)

A lényeg, hogy 1 hordó olaj kinyeréséhez és hasznosításához energiát kell befektetni. No, ennek a kinyert és a kinyeréshez, hasznosításhoz befektetett energiának az arányát mutatja meg az EROI. Minél magasabb ez a szám, annál jobb a helyzet.

Míg 1920 táján 100 hordó olaj kinyeréséhez csak 1 hordó olajnyi energiát kellett befektetni, azaz a kitermelés EROI-értéke 100:1 volt, ma már csak átlag 20:1 az elérhető arány. A napjainkban megmentőként emlegetett olajpalából és kátrányhomokból nyert olajé pedig eleve csak 5:1.

A kőolaj átlagos EROI-értéke a kitermelési technikák látványos javulása ellenére csökken – egyre nehezebben hozzáférhetők a megmaradt készletek.

Olajcsapdába kerültünk

A szakemberek becslése szerint minimálisan „15:1 körüli EROI-értéken kell tartanunk a fő üzemanyagok kitermelését ahhoz, hogy fenntarthassuk azt, amit civilizációnak nevezünk". Heuréka! Akkor fellélegezhetünk. A megújuló energiák eredményei segíthetnek: napelemekkel átlag 12:1, szélenergiával 23:1 az arány.

Igen ám, de a megújuló energiákra épülő gazdaság kiépítéséhez fosszilis energia kell, elsősorban a legkönnyebben és leghatékonyabban hasznosítható kőolaj. A számadatok ijesztők. Ha például energiaigényünk 2%-át napelemekkel szeretnénk kielégíteni, akkor ahhoz a jelenleg rendelkezésünkre álló fosszilis energia 8%-át kell feláldozni. Azaz egy lépést megyünk előre, és négy lépést hátra.

Márpedig át kell térnünk a megújulókra, mert ha a még rendelkezésünkre álló és kinyerhető összes fosszilis energiát elégetjük, akkor azzal úgy felforrósítjuk a légkört, hogy néhány évtized, és mindannyian megsülünk. Néhány évtized. Cselekednünk kell. Vegyünk vissza. Most.

Mit tehetünk?

A Worldwatch Institute A világ helyzete 2013 – Van még esély a fenntarthatóságra? c. kötete az adatok, a tények tárgyszerűségére építve ad képet a fenntarthatóság kilátásairól, arról, hogy mit kellene tennünk az előrelépés, gyermekeink jövője érdekében.

Döntéshozóknak, politikusoknak, gazdasági vezetőknek, vállalatoknak, társadalmi szervezeteknek, közösségeknek és magánszemélyeknek. Mindenkinek.

„Korunkat a történelem a fosszilis üzemanyagok koraként fogja számon tartani. Ez az a kor, amikor az emberek felfedezték a Föld akkumulátorát, a fosszilis készleteket – amelyet a Nap töltött fel több millió év alatt –, majd elég gyorsan kimerítették ahhoz, hogy rövidzárlatot okozzanak.

Az emberiség a fosszilis energiahasználat egy rövid, robbanásszerű növekedés csúcsa közelébe ért, és arra készül, hogy belépjen egy soha nem tapasztalt mértékű, ismeretlen rendszerbe: egy olyan erőforrás elveszítésének korába, amely a növekedés és a fejlődés vitathatatlan motorja volt."

Az alkalmazkodásban segít a húsmentes hétfő.

Forrás: A világ helyzete 2013 - Van még esély a fenntarthatóságra?
A könyv magyar nyelvű kiadását
az FHB Bank és az Ökopolisz Alapítvány támogatta.

Kacsolódó írások

Olajcsúcs

Durva ébredés - az olaj alkonya

A bolygó üzemeltetése

Hagyjuk a földben

Melegszünk. Nagyon

Gáz van

Fogy az olcsó olaj - sokba lesz ez nekünk

A jövő farmja